Wygrajmy ze smogiem

W poniedziałek 19 grudnia 2022 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne „Wygrajmy ze smogiem” dla uczniów klas IV-VIII. Na początku spotkania Nikola i Aniela zaprosiły do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Tak chcę żyć” będącego apelem dzieci skierowanym do rodziców.  Aniela i Nikola wykorzystując prezentację wyjaśniły  przyczyny zanieczyszczenia powietrza, wpływ niskiej emisji na powstawanie smogu, omówiły sposoby ogrzewania domów i rodzaje paliw stałych. Pokazały również w jaki sposób samodzielnie posługiwać się mapami cyfrowymi i analizować dane pomiarowe. Zachęcały do odwiedzenia strony www.esa.nask.pl, odszukania na liście naszej szkoły i sprawdzenie jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza w jej okolicach.

Liliana  wykonała doświadczenie przybliżając zagadnienie wpływu inwersji temperatury na powstawanie smogu, a Igor, Mikołaj i Paweł szukali odpowiedzi na pytanie „co zrobić aby wygrać ze smogiem?”. W  ich dyskusję włączali się eksperci z różnych organizacji wyjaśniając, jaki jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka oraz na inne organizmy żywe (rośliny i zwierzęta) oraz na całe środowisko naturalne.

Podsumowując zajęcia wykorzystano technologię informatyczno-komunikacyjną; każdy mógł sprawdzić swoją świeżo zdobytą wiedzę rozwiązując quiz smogowy.