Wycieczka Biskupin, Gniezno

Dnia 24 maja 2024 roku uczniowie klas czwartej i piątych naszej szkoły uczestniczyli w fascynującej wycieczce do Biskupina i Katedry Gnieźnieńskiej. Wyjazd rozpoczął się wczesnym rankiem, kiedy to podekscytowane dzieci wraz z nauczycielami wyruszyły w podróż autokarem.

Po około trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Wenecji, skąd przejechaliśmy kolejką wąskotorową do Biskupina – jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Na miejscu przywitali nas przewodnicy, którzy w interesujący sposób przedstawili historię tego miejsca. Uczniowie mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję osady z epoki brązu, co pozwoliło im lepiej zrozumieć życie dawnych mieszkańców tych terenów. Na miejscu udaliśmy się na spacer po zrekonstruowanej osadzie, gdzie mogliśmy zobaczyć chaty, warsztaty oraz inne budynki, które tworzyły codzienność dawnych osadników.

Przewodnicy w ciekawy sposób opowiadali o życiu w Biskupinie, a uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy chwilę wolnego czasu na odpoczynek, zakup pamiątek i zjedzenie drugiego śniadania na świeżym powietrzu.

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę do Gniezna, gdzie czekała na nas majestatyczna Katedra Gnieźnieńska. Jest to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale również znaczenie historyczne – to tutaj odbywały się koronacje pierwszych królów Polski.

Zwiedzanie katedry rozpoczęliśmy od wnętrza katedry, gdzie uczniowie mogli zobaczyć grobowce królów oraz inne ważne zabytki. Następnie mieliśmy możliwość podziwiania słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha. Przewodnik wprowadził nas w historię tych drzwi, podkreślając ich wartość artystyczną i historyczną.

Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. W czasie podróży uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, a widać było, że wycieczka dostarczyła im wiele radości i wiedzy. Na pewno na długo zapamiętają ten wyjazd jako fascynującą lekcję historii poza szkolnymi ławkami.

Wycieczka do Biskupina i Katedry Gnieźnieńskiej była nie tylko świetną okazją do poznania historii naszego kraju, ale również wspaniałą integracją klasy czwartej i piątych. Czekamy na kolejne takie wyjazdy, które pozwolą nam odkrywać piękno i bogactwo kulturowe Polski.