Wycieczka do Olsztyna

W sobotni ranek, 8 czerwca 2019r., uczniowie klas: Ia, II, IVa i kilkoro V wyruszyli wraz z wychowawczyniami M. Nawratil i G. Stępień oraz opiekunkami – p. G. Siłką, p. M. Sochacką oraz p. Magdaleną Ostrowską (mama Dominika z kl. Ia) na szkolną wycieczkę do Olsztyna.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Przyrody. Eksponaty zwierząt Warmii i Mazur wywarły na uczniach duże wrażenie. Zobaczyli z bliska bielika, mogli stanąć naprzeciwko wielkiego łosia, obok niedźwiedzi, lisów i wilków. Był też czas na zakup pamiątek. Ponieważ dzieci stosunkowo szybko nacieszyły oczy w muzeum i było trochę czasu na wejście do Planetarium, podjechaliśmy na małe 20 min. na olbrzymi plac zabaw, który okazał się przebojem naszej wyprawy.
W Planetarium obejrzeliśmy seans filmowy pt. „Ziemia, Księżyc i Słonce”. Pod okrągłą kopułą mieliśmy wrażenie bezpośredniego patrzenia w niebo, a efekty wizualne i dźwiękowe potęgowały przeżycia dzieci i rozbudziły zainteresowanie astronomią.
Kolejnym punktem programu wycieczki była Papugarnia. Wszystkie ptaki zrobiły na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy je nosić na rękach. Przyfruwały na nasze ramiona. Karmiliśmy je specjalną karmą. Jedna z największych papug, ara Koko, tak zainteresowała się okularami Szymona, że wyjęła mu szkiełko z okularów. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzą papugi, jak długo żyją, jakie mają zwyczaje i co jest ich przysmakiem.
Jak zwykle dzieci nie mogły doczekać się posiłku w obiecanym Mc`Donaldzie. Tu posilili się i ruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż szybko minęła, a w Ząbrowie przed szkołą czekali na swoje pociechy rodzice.
Pogoda nam dopisała, a wycieczka była bardzo udana. Uczniowie nie tylko doskonale bawili się, ale też wiele nauczyli. Myślę, że zdobyta wiedza i przeżycia zostaną w nich na długo.

M. Nawratil