Wycieczka do Jerzwałdu

W sobotę, 15 czerwca 2019r., uczniowie klas: Ia, II, IVb i VIIIb wraz z opiekunami: p. G. Siłką, p. M. Nawratil i p. G. Stępień wybrali się do Jerzwałdu i Siemian.
Celem wycieczki było poznanie naszej okolicy, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii, upowszechnianie zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody, a także podniesienie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej poprzez aktywny wypoczynek.
W Jerzwałdzie, w ogrodzie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego uczniowie poznali liczne gatunki drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych. W oczku wodnym obserwowaliśmy pięknie kwitnące rośliny wodne wraz licznymi żabkami i nartnikami. Niektórzy słuchali śpiewu ptaków, obserwowali owady i podziwiali ich domki. Inni poszerzali swoje wiadomości czytając ustawione tablice informacyjne. Maluchom podobały się również zgromadzone kamienie i głazy. Na drugie śniadanie udaliśmy się na wiejskie boisko. Tam też odbył się mały mecz w piłkę siatkową, niektórzy popisywali się swoimi umiejętnościami artystycznymi na scenie, a jeszcze inni korzystali z urządzeń siłowni plenerowej. Odwiedziliśmy grób znanego pisarza, mieszkańca Jerzwałdu, Zbigniewa Nienackego. Potem pojechaliśmy do przeuroczego punktu widokowego nad Jezioro Płaskie, z którego nie tylko wzrokiem, ale też przez lornetki podziwialiśmy jezioro, krążące ptaki, ławicę malutkich okonków i delektowaliśmy się ciszą.
Następnie pojechaliśmy na leśny parking, z którego ruszyliśmy ścieżką dydaktyczną nad Jezioro Jasne. Tu poznawaliśmy warstwową budowę lasu, liczne rośliny, czytaliśmy opisy na tablicach informacyjnych, słuchaliśmy informacji przekazywanych przez nauczycieli. Nad jeziorem cieszyliśmy oczy ważkami, a także obserwowaliśmy urocze gągoły z 8 malutkimi gągołkami. Dzieci zobaczyły sitowie i inne rośliny wodne.
Zmęczeni wędrówką pojechaliśmy do Siemian. Posiłek, lody i drobne zakupy zabrały nam tyle czasu, że w końcu nie dotarliśmy na zaplanowaną wieżę widokową. Zostawiamy ją na kolejną przyrodniczą wyprawę.
Pogoda dopisała, a udana wycieczka minęła bardzo szybko. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ząbrowa, gdzie przed szkołą czekali, na najmłodszych wycieczkowiczów, rodzice.

M. Nawratil